PROČ SI NEZAČÍNAT S HORMONY aneb K ČEMU VLASTNĚ MÁME CYKLUS?

Naše tělo je dokonale promyšlený a propracovaný mechanismus, harmonická souhra desítek zajímavých funkcí a procesů.

Jedním z těchto úžasných procesů je i tvorba pohlavních buněk a pohlavních hormonů, která u ženy v reprodukčním období probíhá v pravidelných cyklech a podílí se na něm řídící osa hypotalamus – adenohypofýza – vaječníky – děloha.

Vím, že jsi to kdysi ve škole asi všechno slyšela, ale chtěla bych tě při čtení těchto řádků motivovat k uvědomění, jak velký zázrak naše tělo je a jak lehkomyslně jsme zvyklí s ním někdy nakládat. A automaticky čekáme, že bude fungovat, jak zrovna chceme.

Biologové hovoří o 4 synchronizovaných cyklech:

1) hypotalamo-hypofyzární – čistá práce hormonů

2) děložní (menstruační)– menstruační cyklus, jak ho znáš

3) poševní (vaginální) – i poševní sliznice podléhá pravidelným cyklickým změnám

4) vaječníkový, ovulační, ovariální – cyklus uvolňování zralého vajíčka

woman-2667455_1920-768x496

HYPOTALAMO-HYPOFYZÁRNÍ CYKLUS

Hypotalamus v mozku uvolňuje hormon gonadoliberin, který následně stimuluje buňky adenohypofýzy (přední části podvěsku mozkového) k sekreci pohlavních hormonů FSH (folikuly stimulující hormon) a LH (luteinizační hormon). No jo, spousta cizích slov.

DĚLOŽNÍ, MENSTRUAČNÍ CYKLUS
Během vaječníkového (ovariálního) cyklu se mění hladiny ženských pohlavních hormonů estrogenů a progesteronu, což ovlivňuje změny v děložní sliznici. Tyto změny znáš pod pojmem menstruační cyklus a mají své fáze. Protože ho z vlastní zkušenosti znáš, projdeme ho jen stručně.
1) Proliferační fáze (v cyklické ženě dynamická)
Toto je období, kdy se pod vlivem estrogenu obnovuje, roste, vyvíjí a zvětšuje děložní sliznice a slizniční žlázky.
2) Sekreční fáze (v cyklické ženě ovulační)
Děložní sliznice dále roste, prokrvuje se a vlivem progesteronu je připravena přijmout oplodněné vajíčko. V této fázi dochází k ovulaci.
3) Ischemická fáze (v cyklické ženě premenstruační)
Výrazně klesá produkce progesteronu a uvolňuje se oxytocin, což vede ke stažení (kontrakci) děložní svaloviny a zúžení nebo až zaškrcení cév – děložní sliznice odumírá a začíná se rozpadat. V důsledku těchto procesů se můžeš cítit v nepohodě tělesně i psychicky, pak je to tzv. premenstruační syndrom (PMS).
4) Menstruační fáze
Pomocí krve se odlučuje odumřelá děložní sliznice a odchází z těla ven.

POŠEVNÍ, VAGINÁLNÍ CYKLUS
Změny poševní sliznice a kvality hlenu nejsou tak výrazné jako změny v děloze, přesto je pro tebe dobré o něm vědět. Za prvé snadněji rozeznáš hlen od výtoku – víš tedy, kdy jsi zcela zdravá a kdy naopak je vhodné navštívit lékaře, za druhé ti pomáhá orientovat se ve vlastní plodnosti, např. při využití symptotermální metody.

VAJEČNÍKOVÝ, OVULAČNÍ CYKLUS
Takto se nazývá pravidelné uvolňování zralých vajíček. Má také své fáze: folikulární, ovulační, luteální.
1) Folikulární fáze
Kolem zralého vajíčka vytváří sousední buňky váček – folikul. Vlivem FSH a LH jeden folikul dozraje v tzv. Graafův folikul (dutinka vyplněná tekutinou), který se vyklene na povrchu vaječníku. Buňky folikulární stěny produkují ženské pohlavní hormony – estrogeny. Hlavní estrogeny jsou tři – estradiol, estriol a estron.

ESTROGENY MAJÍ V ŽENSKÉM TĚLE VELKÝ VLIV! Podívej se, co všechno umí:

  • ovlivňují mozek, ženské chování a cítění, včetně sexuálního v pubertě
  • stimulují vývoj pohlavních orgánů vnějších i vnitřních
  • podporují růst prsů a tvarování ženské postavy (zejména utvářením kostí – pánve, ukládáním tuků na specifických částech těla – boky, hýždě, prsa), vlasovou linii, ochlupení a ženský hlas
  • podporují tvorbu bílkovin a ukončují růst dlouhých kostí (uzavírají růstové chrupavky)
  • zjemňují ženskou kůži
  • snižují hladinu cholesterolu
  • pomáhají regulovat tvorbu červených krvinek – umí tlumit produkci erytropoetinu – ženy mají méně červených krvinek než muži
  • podporují rozvoj mlékovodů, vývoj poševní tkáně, zvyšují sekreci děložního hlenu

2) Ovulační fáze
Graafův folikul tlakem tekutiny praskne a vyplaví se do dutiny břišní, kde je zachyceno třásněmi v ústí vejcovodu, kterým dále putuje směrem k děloze.

3) Luteální fáze
Graafův folikul se proměňuje ve žluté tělísko, které k estrogenu produkuje progesteron. Progesteron v ženském těle snižuje stahy děložní stěny, zvyšuje tělesnou teplotu, působí na děložní sliznici a sekreci mléčné žlázy. Pokud nedojde k oplození vajíčka, žluté tělísko zaniká, mění se v tzv. bílé tělísko a produkce progesteronu rapidně klesá.

yoga-2176668_1920-768x512

Tohle všechno tvoje tělo umí. Samo od sebe. V míře, která je jedinečná pro TEBE a tvůj organismus.

Ne v uměle navozené dávce. Hormonální pilulky ti např. estrogen samozřejmě dodají taky, ale v míře určené výrobcem, ne tvým tělem, takže ho může být moc nebo málo (častěji moc) a tím pádem to může mít vliv na to, co prožíváš a jak se cítíš – odtud mohou pramenit např. bolesti hlavy a migrény, náladovost, změny krevního tlaku, změny tělesné hmotnosti a mnohé další.

Možná se ti zdá, že jsem to všechno popsala až moc složitými a cizími slovy. ANO, souhlasím s tebou, ale to proto, že to jsou opravdu důležité a složité procesy. Chtěla jsem, abys to věděla, abys to vnímala, i když třeba ne všemu rozumíš.
Víš, pro mě je velkou iluzí myslet si, že když hrábneme do takto složitého mechanismu, “nic se nestane”.
A dodnes bývám moc překvapená, kolik lidí je o tom pořád ještě přesvědčených. Kolik lidí si myslí, že celkem o nic nejde a že se kolem hormonálních pilulek dělá zbytečný humbuk.

Ve výsledku nejde jen o to, že se ženám potlačí krvácení, které se nahradí falešným zdáním cyklu, ale především o to, že pilulky zasahují i do tvorby jiných hormonů, které jsou pro tělo přirozené, čímž ovlivňují celkovou hormonální rovnováhu.

Přirozená hormonální rovnováha je křehká, individuální a složitá záležitost. Tvůj jedinečný cyklus fakt není jenom krvácení, které prostě vypuzuje ven zbytky vajíčka, které zrovna tenhle měsíc nepotřebuješ. V těle se nic neděje bezdůvodně. Všechno má svůj význam a neustálým cílem je znovu a znovu obnovovat a zajišťovat rovnováhu, homeostázu. A tělo to dělá oddaně stále, až do roztrhání. Nebo do nemoci. I to je určité vyrovnání stavu.

Za Nehormonálku

Mgr. Věra Pospíšilová